گرایش ها و کد ضریب های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

گرایش ها و کد ضریب های ارشد زراعت و اصلاح نباتات
ارشد زراعت و اصلاح نباتات

گرایش ها و کد ضریب های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

ارشد زراعت و اصلاح نباتات در مقطع ارشد دارای رشته ها و گرایش هایی می باشد که این گرایش ها از نطر ماهیت تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اما از دیدگاه کنکور ارشد زراعت و اصلاح نباتات اگر بخواهیم بررسی کنیم باید تفاوت گرایش ها را از جوانب زیر بررسی کنیم:

  • محبوبیت
  • بازار کار
  • ادامه تحصیل در دکترا
  • امکان اپلای کردن
  • سهولت و سختی قبولی
  • سهولت و سختی گرفتن مدرک
  • ظرفیت های پذیرش

قبل از پرداختن به ادامه بحث ابتدا به معرفی گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات می پردازیم.

گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات براساس طیقه بندی کد ضریب ها

کد ضریب در کنکور ارشد زراعت و اصلاح نباتات به معنای کد عددی است که گرایش ها را با هم در یک خانواده قرار می دهد و یا گرایش ها را از هم تفکیک و در خانواده های متفاوتی قرار می دهد. کد ضریب به معنای این است که هر کد عددی، دروس و ضرایب دروس ارشد زراعت و اصلاح نباتات آن مشخص و تعیین شده است. کد ضریب های مختلف در توع دروس، ضرایب دروس و یا هر دوی این موارد با یکدیگر تفاوت دارند.

در جدول زیر لیست رشته ها و گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات به همراه کد ضریب آنها آورده شده است.

کد ضریب ها و گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

شماره کد ضریب عنوان رشته عنوان گرایش
۱ ژنتیک و به نژادی گیاهی
۲ اگرو تکنولوژی فیزیولوژی گیاهان زراعی
۳ اگرو تکنولوژی اکولوژی گیاهان زراعی
۴ اگرو تکنولوژی علوم و تکنولوژی بذر
۵ اگرو تکنولوژی علوم علف های هرز
۶ اگرو اکولوژی

محبوبیت گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات از نقطه نظر محبوبیت و میزان طرفداری بسیار با بکدیگر تفاوت دارند و همین باعث می شود که قبولی در یک گرایش سخت تر شود و قبولی در یک گرایش کم طرفدار با رتبه های بسیار بالاتری در بهترین دانشگاه های دارای ارشد زراعت و اصلاح نباتات همراه باشد. به نوعی هر قدر تعداد متقاضی و داوطلب در گرایشی از ارشد زراعت و اصلاح نباتات بالاتر باشد، آن گرایش محبوبترین و بهترین گرایش ارشد زراعت و اصلاح نباتات قلمداد می شود.

بازار کار گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

از نقطه نظر بازار کار نیز، گرایش های مختلف ارشد زراعت و اصلاح نباتات با یکدیگر متفاوت هستند و هر قدر بازار کار گرایشی بهتر باشد به نوعی میزان محبوبیت آن نیز بالاتر می رود. میزان درآمد و میزان تقاضا در استخدام ها مهم ترین عواملی هستند که گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات را از هم جدا می کنند. طبیعتا می توان گفت که بهترین گرایش ها از نظر بازار کار به محبوبترین گرایش ها نزدیک می باشند.

ادامه تحصیل در دکترای گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

یکی از اصلی ترین اهداف خواندن ارشد زراعت و اصلاح نباتات رسیدن به دوره دکترای زراعت و اصلاح نباتات است. اگر گرایشی دوره دکترا نداشته باشد و یا حتی دانشگاهی که در آن ارشد قبول شده اید دارای دوره دکترای آن گرایش ارشد زراعت و اصلاح نباتات نباشد کار شما برای ادامه تحصیل در دوره دکترای زراعت و اصلاح نباتات سخت تر می شود. همه گرایش های معروف و پرطرفدار دارای دوره دکترا هستند و یک سری گرایش نو و تازه تأسیس هنوز دوره دکترا ندارند. ظرفیت های پذیرش دکتری زراعت و اصلاح نباتات در گرایش های مختلف نیز در قبولی در دوره دکترا بسیار تأثیرگذار است.

امکان اپلای کردن گرایش های مختلف ارشد زراعت و اصلاح نباتات

یکی از مهم ترین دغدغه ها در دوره ارشد این است که بتوانیم از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه تحصیلی بگیریم و به اصطلاح برای آنها اپلای کنیم و پذیرفته شویم. طبیعی است که هر قدر گرایشی از ارشد زراعت و اصلاح نباتات که می خوانیم بین رشته ای تر، با ابعاد تازه تحقیقاتی و همچنین دارای حوزه های در حال توسعه باشد برای اپلای شرابط بهتری دارد. البته می توان با نوع موضوع پایان نامه در گرایش هایی که از این نظر ضعیف تر هستند تا حدی این ضعف را جبران کرد.

سهولت و سختی قبولی در گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

با توجه به اینکه هر کسی که در کنکور ارشد زراعت و اصلاح نباتات شرکت می کند سعی دارد تا در نهایت قبول شود اما میزان تلاش داوطلبان برای قبولی در گرایش هدفشان بسیار متفاوت است. هر قدر یک گرایش محبوب تر باشد قبولی در آن سخت تر است و رتبه های بهتری برای قبولی لازم است. گرایش های کم طرفدار با مطالعه بسیار کمی امکان قبولی در ارشد زراعت و اصلاح نباتات را فراهم می کنند و رتبه های بالاتری برای قبولی نیاز دارند.

سختگیری برای گرفتن مدرک در گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات

برای بعضی از داوطلبان ارشد زراعت و اصلاح نباتات بسیار مهم است که بتوانند به راحتی مدرک ارشد خود را بگیرند. گرایش های کم طرفدار و البته دانشگاه های رده پایین و درجه چندم و با اعتبار پایین در گرایش های پرطرفدار امکان گرفتن راحت مدرک ارشد را برای گرایش های محتلف زراعت و اصلاح نباتات پدید می آورند. البته نوع رویکرد هیئت علمی هر دانشگاه و استادان آن هم در این موضوع برای گرایش های ارشد زراعت و اصلاح نباتات تأثیر می گذارد.

ظرفیت پذیرش گرایش های کنکور ارشد زراعت و اصلاح نباتات

ظرفیت های پذیرش گرایش های کنکور ارشد زراعت و اصلاح نباتات بسیار با همدیگر تفاوت دارد. هر قدر گرایشی قدیمی تر باشد ظرفیت پذیرش بالاتری دارد و هر قدر گرایشی جدیدتر باشد ظرفیت پذیرش پایین تری دارد. برای دریافت اطلاعات درباره ظرفیت های پذیرش گرایش های مختلف ارشد زراعت و اصلاح نباتات به مطلب زیر مراجعه کنید.

ظرفیت های پذیرش ارشد زراعت و اصلاح نباتات در سال ۱۴۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

منابع کنکور ارشد مشاوره 1401
ارشد مشاوره
منابع کنکور ارشد مشاوره- مشاوره خانواده و دیگر گرایشها

منابع کنکور ارشد مشاوره-مشاوره خانواده، مدرسه و دریگر گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را …

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی 1401
ارشد مهندسی شیمی
منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را دچار سردرگمی …

منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 1401
ارشد روانشناسی
منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی ۱۴۰۱

منابع کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی ۱۴۰۱ برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی ۱۴۰۱ می بایست به سوالات هشت درس پاسخ دهند. در ادامه منابع کنکور ارشد روانشناسی مرتبط با گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی را معرفی می کنیم. …