گرایش ها و کد ضریب های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

گرایش ها و کد ضریب های ارشد مهندسی شیمی - بیوتکنولوژی و داروسازی
ارشد مهندسی شیمی-بیوتکنولوژی و داروسازی

گرایش ها و کد ضریب های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی در مقطع ارشد دارای رشته ها و گرایش هایی می باشد که این گرایش ها از نطر ماهیت تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اما از دیدگاه کنکور ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی اگر بخواهیم بررسی کنیم باید تفاوت گرایش ها را از جوانب زیر بررسی کنیم:

  • محبوبیت
  • بازار کار
  • ادامه تحصیل در دکترا
  • امکان اپلای کردن
  • سهولت و سختی قبولی
  • سهولت و سختی گرفتن مدرک
  • ظرفیت های پذیرش

قبل از پرداختن به ادامه بحث ابتدا به معرفی گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی می پردازیم.

گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی براساس طیقه بندی کد ضریب ها

کد ضریب در کنکور ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی به معنای کد عددی است که گرایش ها را با هم در یک خانواده قرار می دهد و یا گرایش ها را از هم تفکیک و در خانواده های متفاوتی قرار می دهد. کد ضریب به معنای این است که هر کد عددی، دروس و ضرایب دروس ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی آن مشخص و تعیین شده است. کد ضریب های مختلف در توع دروس، ضرایب دروس و یا هر دوی این موارد با یکدیگر تفاوت دارند.

در جدول زیر لیست رشته ها و گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی به همراه کد ضریب آنها آورده شده است.

کد ضریب ها و گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

شماره ضریب عنوان گرایش عنوان رشته
۱ مهندسی شیمی بیوتکنولوژی
۲ مهندسی شیمی داروسازی

محبوبیت گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی از نقطه نظر محبوبیت و میزان طرفداری بسیار با بکدیگر تفاوت دارند و همین باعث می شود که قبولی در یک گرایش سخت تر شود و قبولی در یک گرایش کم طرفدار با رتبه های بسیار بالاتری در بهترین دانشگاه های دارای ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی همراه باشد. به نوعی هر قدر تعداد متقاضی و داوطلب در گرایشی از ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی بالاتر باشد، آن گرایش محبوبترین و بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی قلمداد می شود.

بازار کار گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

از نقطه نظر بازار کار نیز، گرایش های مختلف ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی با یکدیگر متفاوت هستند و هر قدر بازار کار گرایشی بهتر باشد به نوعی میزان محبوبیت آن نیز بالاتر می رود. میزان درآمد و میزان تقاضا در استخدام ها مهم ترین عواملی هستند که گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی را از هم جدا می کنند. طبیعتا می توان گفت که بهترین گرایش ها از نظر بازار کار به محبوبترین گرایش ها نزدیک می باشند.

ادامه تحصیل در دکترای گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

یکی از اصلی ترین اهداف خواندن ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی رسیدن به دوره دکترای مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی است. اگر گرایشی دوره دکترا نداشته باشد و یا حتی دانشگاهی که در آن ارشد قبول شده اید دارای دوره دکترای آن گرایش ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی نباشد کار شما برای ادامه تحصیل در دوره دکترای مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی سخت تر می شود. همه گرایش های معروف و پرطرفدار دارای دوره دکترا هستند و یک سری گرایش نو و تازه تأسیس هنوز دوره دکترا ندارند. ظرفیت های پذیرش دکتری مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی در گرایش های مختلف نیز در قبولی در دوره دکترا بسیار تأثیرگذار است.

امکان اپلای کردن گرایش های مختلف ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

یکی از مهم ترین دغدغه ها در دوره ارشد این است که بتوانیم از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه تحصیلی بگیریم و به اصطلاح برای آنها اپلای کنیم و پذیرفته شویم. طبیعی است که هر قدر گرایشی از ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی که می خوانیم بین رشته ای تر، با ابعاد تازه تحقیقاتی و همچنین دارای حوزه های در حال توسعه باشد برای اپلای شرابط بهتری دارد. البته می توان با نوع موضوع پایان نامه در گرایش هایی که از این نظر ضعیف تر هستند تا حدی این ضعف را جبران کرد.

سهولت و سختی قبولی در گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

با توجه به اینکه هر کسی که در کنکور ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی شرکت می کند سعی دارد تا در نهایت قبول شود اما میزان تلاش داوطلبان برای قبولی در گرایش هدفشان بسیار متفاوت است. هر قدر یک گرایش محبوب تر باشد قبولی در آن سخت تر است و رتبه های بهتری برای قبولی لازم است. گرایش های کم طرفدار با مطالعه بسیار کمی امکان قبولی در ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی را فراهم می کنند و رتبه های بالاتری برای قبولی نیاز دارند.

سختگیری برای گرفتن مدرک در گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

برای بعضی از داوطلبان ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی بسیار مهم است که بتوانند به راحتی مدرک ارشد خود را بگیرند. گرایش های کم طرفدار و البته دانشگاه های رده پایین و درجه چندم و با اعتبار پایین در گرایش های پرطرفدار امکان گرفتن راحت مدرک ارشد را برای گرایش های محتلف مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی پدید می آورند. البته نوع رویکرد هیئت علمی هر دانشگاه و استادان آن هم در این موضوع برای گرایش های ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی تأثیر می گذارد.

ظرفیت پذیرش گرایش های کنکور ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی

ظرفیت های پذیرش گرایش های کنکور ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی بسیار با همدیگر تفاوت دارد. هر قدر گرایشی قدیمی تر باشد ظرفیت پذیرش بالاتری دارد و هر قدر گرایشی جدیدتر باشد ظرفیت پذیرش پایین تری دارد. برای دریافت اطلاعات درباره ظرفیت های پذیرش گرایش های مختلف ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی به مطلب زیر مراجعه کنید.

ظرفیت های پذیرش ارشد مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی در سال ۱۴۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

منابع کنکور ارشد مشاوره 1401
ارشد مشاوره
منابع کنکور ارشد مشاوره- مشاوره خانواده و دیگر گرایشها

منابع کنکور ارشد مشاوره-مشاوره خانواده، مدرسه و دریگر گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را …

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی 1401
ارشد مهندسی شیمی
منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را دچار سردرگمی …

منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 1401
ارشد روانشناسی
منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی ۱۴۰۱

منابع کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی ۱۴۰۱ برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی ۱۴۰۱ می بایست به سوالات هشت درس پاسخ دهند. در ادامه منابع کنکور ارشد روانشناسی مرتبط با گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی را معرفی می کنیم. …