گرایش ها و کد ضریب های ارشد هنرهای نمایشی و سینما

گرایش ها و کد ضریب های ارشد هنرهای نمایشی و سینما
ارشد هنرهای نمایشی و سینما

گرایش ها و کد ضریب های هنرهای نمایشی و سینما

هنرهای نمایشی و سینما در مقطع ارشد دارای رشته ها و گرایش هایی می باشد که این گرایش ها از نظر ماهیت تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اما از دیدگاه کنکور هنرهای نمایشی و سینما اگر بخواهیم بررسی کنیم باید تفاوت گرایش ها را از جوانب زیر بررسی کنیم:

  • محبوبیت
  • بازار کار
  • ادامه تحصیل در دکترا
  • امکان اپلای کردن
  • سهولت و سختی قبولی
  • سهولت و سختی گرفتن مدرک
  • ظرفیت های پذیرش

قبل از پرداختن به ادامه بحث ابتدا به معرفی گرایش های هنرهای نمایشی و سینما می پردازیم.

گرایش های هنرهای نمایشی و سینما براساس طبقه بندی کد ضریب ها

کد ضریب در کنکور هنرهای نمایشی و سینما به معنای کد عددی است که گرایش ها را با هم در یک خانواده قرار می دهد و یا گرایش ها را از هم تفکیک و در خانواده های متفاوتی قرار می دهد. کد ضریب به معنای این است که هر کد عددی، دروس و ضرایب دروس هنرهای نمایشی و سینما آن مشخص و تعیین شده است. کد ضریب های مختلف در نوع دروس، ضرایب دروس و یا هر دوی این موارد با یکدیگر تفاوت دارند.

در جدول زیر لیست رشته ها و گرایش های هنرهای نمایشی و سینما به همراه کد ضریب آنها آورده شده است.

کد ضریب ها و گرایش های هنرهای نمایشی و سینما

شماره کد ضریب عنوان رشته عنوان گرایش
۱ کارگردانی نمایش
۲ سینما
۳ تولید سیما (پذیرش فقط مرد)
۴ ادبیات نمایشی
۵ بازیگری
۶ تهیه کنندگی نمایشی
مستند
آموزشی
۷ رادیو نویسندگی
سردبیری و تهیه کنندگی

محبوبیت گرایش های هنرهای نمایشی و سینما

گرایش های هنرهای نمایشی و سینما از نقطه نظر محبوبیت و میزان طرفداری بسیار با بکدیگر تفاوت دارند و همین باعث می شود که قبولی در یک گرایش سخت تر شود و قبولی در یک گرایش کم طرفدار با رتبه های بسیار بالاتری در بهترین دانشگاه های دارای هنرهای نمایشی و سینما همراه باشد. به نوعی هر قدر تعداد متقاضی و داوطلب در گرایشی از هنرهای نمایشی و سینما بالاتر باشد، آن گرایش محبوبترین و بهترین گرایش هنرهای نمایشی و سینما قلمداد می شود. 

بازار کار گرایش های هنرهای نمایشی و سینما

از نقطه نظر بازار کار نیز، گرایش های مختلف هنرهای نمایشی و سینما با یکدیگر متفاوت هستند و هر قدر بازار کار گرایشی بهتر باشد به نوعی میزان محبوبیت آن نیز بالاتر می رود. میزان درآمد و میزان تقاضا در استخدام ها مهم ترین عواملی هستند که گرایش های هنرهای نمایشی و سینما را از هم جدا می کنند. طبیعتا می توان گفت که بهترین گرایش ها از نظر بازار کار به محبوبترین گرایش ها نزدیک می باشند. 

ادامه تحصیل در دکترای گرایش های هنرهای نمایشی و سینما

یکی از اصلی ترین اهداف خواندن هنرهای نمایشی و سینما رسیدن به دوره دکترای مهنرهای نمایشی و سینما است. اگر گرایشی دوره دکترا نداشته باشد و یا حتی دانشگاهی که در آن ارشد قبول شده اید دارای دوره دکترای آن گرایش هنرهای نمایشی و سینما نباشد کار شما برای ادامه تحصیل در دوره دکترای مهنرهای نمایشی و سینما سخت تر می شود. همه گرایش های معروف و پرطرفدار دارای دوره دکترا هستند و یک سری گرایش نو و تازه تأسیس هنوز دوره دکترا ندارند. ظرفیت های پذیرش دکتری مهنرهای نمایشی و سینما در گرایش های مختلف نیز در قبولی در دوره دکترا بسیار تأثیرگذار است.

امکان اپلای کردن گرایش های مختلف هنرهای نمایشی و سینما

یکی از مهم ترین دغدغه ها در دوره ارشد این است که بتوانیم از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه تحصیلی بگیریم و به اصطلاح برای آنها اپلای کنیم و پذیرفته شویم. طبیعی است که هر قدر گرایشی از هنرهای نمایشی و سینما که می خوانیم بین رشته ای تر، با ابعاد تازه تحقیقاتی و همچنین دارای حوزه های در حال توسعه باشد برای اپلای شرایط بهتری دارد. البته می توان با نوع موضوع پایان نامه در گرایش هایی که از این نظر ضعیف تر هستند تا حدی این ضعف را جبران کرد. 

سهولت و سختی قبولی در گرایش های هنرهای نمایشی و سینما

با توجه به اینکه هر کسی که در کنکور هنرهای نمایشی و سینما شرکت می کند سعی دارد تا در نهایت قبول شود اما میزان تلاش داوطلبان برای قبولی در گرایش هدفشان بسیار متفاوت است. هر قدر یک گرایش محبوب تر باشد قبولی در آن سخت تر است و رتبه های بهتری برای قبولی لازم است. گرایش های کم طرفدار با مطالعه بسیار کمی امکان قبولی در هنرهای نمایشی و سینما را فراهم می کنند و رتبه های بالاتری برای قبولی نیاز دارند. 

سختگیری برای گرفتن مدرک در گرایش های هنرهای نمایشی و سینما

برای بعضی از داوطلبان هنرهای نمایشی و سینما بسیار مهم است که بتوانند به راحتی مدرک ارشد خود را بگیرند. گرایش های کم طرفدار و البته دانشگاه های رده پایین و درجه چندم و با اعتبار پایین در گرایش های پرطرفدار امکان گرفتن راحت مدرک ارشد را برای گرایش های محتلف مهنرهای نمایشی و سینما پدید می آورند. البته نوع رویکرد هیئت علمی هر دانشگاه و استادان آن هم در این موضوع برای گرایش های هنرهای نمایشی و سینما تأثیر می گذارد.

ظرفیت پذیرش گرایش های کنکور هنرهای نمایشی و سینما

ظرفیت های پذیرش گرایش های کنکور هنرهای نمایشی و سینما بسیار با همدیگر تفاوت دارد. هر قدر گرایشی قدیمی تر باشد ظرفیت پذیرش بالاتری دارد و هر قدر گرایشی جدیدتر باشد ظرفیت پذیرش پایین تری دارد. برای دریافت اطلاعات درباره ظرفیت های پذیرش گرایش های مختلف هنرهای نمایشی و سینما به مطلب زیر مراجعه کنید.

ظرفیت های پذیرش هنرهای نمایشی و سینما در سال ۱۴۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

منابع کنکور ارشد مشاوره 1401
ارشد مشاوره
منابع کنکور ارشد مشاوره- مشاوره خانواده و دیگر گرایشها

منابع کنکور ارشد مشاوره-مشاوره خانواده، مدرسه و دریگر گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را …

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی 1401
ارشد مهندسی شیمی
منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را دچار سردرگمی …

منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 1401
ارشد روانشناسی
منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی ۱۴۰۱

منابع کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی ۱۴۰۱ برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی ۱۴۰۱ می بایست به سوالات هشت درس پاسخ دهند. در ادامه منابع کنکور ارشد روانشناسی مرتبط با گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی را معرفی می کنیم. …