گرایش ها و کد ضریب های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

گرایش ها و کد ضریب های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی
ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

گرایش ها و کد ضریب های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی در مقطع ارشد دارای رشته ها و گرایش هایی می باشد که این گرایش ها از نظر ماهیت تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اما از دیدگاه کنکور ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی اگر بخواهیم بررسی کنیم باید تفاوت گرایش ها را از جوانب زیر بررسی کنیم:

  • محبوبیت
  • بازار کار
  • ادامه تحصیل در دکترا
  • امکان اپلای کردن
  • سهولت و سختی قبولی
  • سهولت و سختی گرفتن مدرک
  • ظرفیت های پذیرش

قبل از پرداختن به ادامه بحث ابتدا به معرفی گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی می پردازیم.

گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی براساس طبقه بندی کد ضریب ها

کد ضریب در کنکور ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی به معنای کد عددی است که گرایش ها را با هم در یک خانواده قرار می دهد و یا گرایش ها را از هم تفکیک و در خانواده های متفاوتی قرار می دهد. کد ضریب به معنای این است که هر کد عددی، دروس و ضرایب دروس ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی آن مشخص و تعیین شده است. کد ضریب های مختلف در نوع دروس، ضرایب دروس و یا هر دوی این موارد با یکدیگر تفاوت دارند.

در جدول زیر لیست رشته ها و گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی به همراه کد ضریب آنها آورده شده است.

کد ضریب ها و گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

شماره کد ضریب عنوان رشته عنوان گرایش
۱ پژوهش هنر
۲ صنایع دستی
۳ هنر اسلامی مطالعات نظری هنر اسلامی
مطالعات تاریخی هنر اسلامی
مطالعات کتابت و نگارگری
هنر و صنایع چوبی
هنر و صنایع فلزی
سفال و سرامیک
نقاشی ایرانی
تاریخ هنر ایران اسلامی
تاریخ هنر ایران باستان
حکمت هنر اسلامی
تاریخ هنر جهان اسلام
۴ مدیریت موزه
مطالعات موزه

محبوبیت گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی از نقطه نظر محبوبیت و میزان طرفداری بسیار با بکدیگر تفاوت دارند و همین باعث می شود که قبولی در یک گرایش سخت تر شود و قبولی در یک گرایش کم طرفدار با رتبه های بسیار بالاتری در بهترین دانشگاه های دارای ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی همراه باشد. به نوعی هر قدر تعداد متقاضی و داوطلب در گرایشی از ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی بالاتر باشد، آن گرایش محبوبترین و بهترین گرایش ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی قلمداد می شود. 

بازار کار گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

از نقطه نظر بازار کار نیز، گرایش های مختلف ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی با یکدیگر متفاوت هستند و هر قدر بازار کار گرایشی بهتر باشد به نوعی میزان محبوبیت آن نیز بالاتر می رود. میزان درآمد و میزان تقاضا در استخدام ها مهم ترین عواملی هستند که گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی را از هم جدا می کنند. طبیعتا می توان گفت که بهترین گرایش ها از نظر بازار کار به محبوبترین گرایش ها نزدیک می باشند. 

ادامه تحصیل در دکترای گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

یکی از اصلی ترین اهداف خواندن ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی رسیدن به دوره دکترای هنرهای پژوهشی و صنایع دستی است. اگر گرایشی دوره دکترا نداشته باشد و یا حتی دانشگاهی که در آن ارشد قبول شده اید دارای دوره دکترای آن گرایش ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی نباشد کار شما برای ادامه تحصیل در دوره دکترای هنرهای پژوهشی و صنایع دستی سخت تر می شود. همه گرایش های معروف و پرطرفدار دارای دوره دکترا هستند و یک سری گرایش نو و تازه تأسیس هنوز دوره دکترا ندارند. ظرفیت های پذیرش دکتری هنرهای پژوهشی و صنایع دستی در گرایش های مختلف نیز در قبولی در دوره دکترا بسیار تأثیرگذار است.

امکان اپلای کردن گرایش های مختلف ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

یکی از مهم ترین دغدغه ها در دوره ارشد این است که بتوانیم از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه تحصیلی بگیریم و به اصطلاح برای آنها اپلای کنیم و پذیرفته شویم. طبیعی است که هر قدر گرایشی از ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی که می خوانیم بین رشته ای تر، با ابعاد تازه تحقیقاتی و همچنین دارای حوزه های در حال توسعه باشد برای اپلای شرایط بهتری دارد. البته می توان با نوع موضوع پایان نامه در گرایش هایی که از این نظر ضعیف تر هستند تا حدی این ضعف را جبران کرد.

سهولت و سختی قبولی در گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

با توجه به اینکه هر کسی که در کنکور ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی شرکت می کند سعی دارد تا در نهایت قبول شود اما میزان تلاش داوطلبان برای قبولی در گرایش هدفشان بسیار متفاوت است. هر قدر یک گرایش محبوب تر باشد قبولی در آن سخت تر است و رتبه های بهتری برای قبولی لازم است. گرایش های کم طرفدار با مطالعه بسیار کمی امکان قبولی در ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی را فراهم می کنند و رتبه های بالاتری برای قبولی نیاز دارند. 

سختگیری برای گرفتن مدرک در گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

برای بعضی از داوطلبان ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی بسیار مهم است که بتوانند به راحتی مدرک ارشد خود را بگیرند. گرایش های کم طرفدار و البته دانشگاه های رده پایین و درجه چندم و با اعتبار پایین در گرایش های پرطرفدار امکان گرفتن راحت مدرک ارشد را برای گرایش های محتلف هنرهای پژوهشی و صنایع دستی پدید می آورند. البته نوع رویکرد هیئت علمی هر دانشگاه و استادان آن هم در این موضوع برای گرایش های ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی تأثیر می گذارد.

ظرفیت پذیرش گرایش های کنکور ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی

ظرفیت های پذیرش گرایش های کنکور ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی بسیار با همدیگر تفاوت دارد. هر قدر گرایشی قدیمی تر باشد ظرفیت پذیرش بالاتری دارد و هر قدر گرایشی جدیدتر باشد ظرفیت پذیرش پایین تری دارد. برای دریافت اطلاعات درباره ظرفیت های پذیرش گرایش های مختلف ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی به مطلب زیر مراجعه کنید.

ظرفیت های پذیرش ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی در سال ۱۴۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

منابع کنکور ارشد مشاوره 1401
ارشد مشاوره
منابع کنکور ارشد مشاوره- مشاوره خانواده و دیگر گرایشها

منابع کنکور ارشد مشاوره-مشاوره خانواده، مدرسه و دریگر گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را …

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی 1401
ارشد مهندسی شیمی
منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها

منابع کنکور ارشد مهندسی شیمی همه گرایشها انتخاب درست منابع مطالعاتی کارشناسی ارشد در سال های اخیر اهمیت زیادی یافته است که از جمله دلایل آن می توان تعداد زیاد متقاضیان و همینطور تعداد زیاد منابع آموزشی معرفی شده عنوان کرد. انتخاب منابع نادرست نه تنها متقاضیان را دچار سردرگمی …

منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 1401
ارشد روانشناسی
منابع ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی ۱۴۰۱

منابع کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی ۱۴۰۱ برای قبولی در کنکور ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی، داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی ۱۴۰۱ می بایست به سوالات هشت درس پاسخ دهند. در ادامه منابع کنکور ارشد روانشناسی مرتبط با گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنائی را معرفی می کنیم. …